Regulamin wynagradzania

Regulamin wynagradzania

Określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia.

 

Postanowienia wstępne

§ 1

  1. Ilekroć regulaminie jest mowa o:

·        Szkole bez bliższego określenia – rozumie się przez to przedszkole, szkołę lub placówkę oświatową, dla której organem prowadzącym jest miasto Koszalin

·        Nauczycielu bez bliższego określenia – rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach określonych w pkt.1

·        Dyrektorze szkoły bez bliższego określenia – rozumie się przez to dyrektora przedszkola, szkoły i placówki określonej w pkt 1.

  1. Wynagrodzenie nauczycieli składa się z:

·        Wynagrodzenia zasadniczego,

·        Dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy,

·        Wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

·        Nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

·        Wysokość stawek wynagrodzeń, o których mowa w ust. 2 pkt. 1 – 4 ustala ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56 poz. 357 z póź. zm.) zwana dalej „Kartą Nauczyciela oraz wydanie na jej podstawie przepisy wykonawcze.

 

Dodatek za wysługę lat

§ 2

  1. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy z tym, że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.
  2. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy, w których stosunek pracy został rozwiązany lub wygasł, bez względu na sposób ustania stosunku pracy ( zakończone okresy zatrudnienia)
  3. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż w jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy z zastrzeżeniem ust. 4 i 5. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie pracy, w którym pracownik jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy podstawowego zatrudnienia.
  4. Nauczycielowi zatrudnionemu jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającemu obowiązującego wymiaru zaleć do okresów uprawniających dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół zalicza się okresy zatrudnienia, o których mowa w ust. 2.
  5. Do okresów pracy wymaganych do nabycia prawa do dodatku za wysługę lat zalicza się okresy pracy wykonywanej w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć (czasu pracy) oraz okresy pracy, o których mowa w art. 22 ust. 3 Karty Nauczyciela
  6. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
  7. Dodatek za wysługę lat przysługuje:
    • Począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
    • Za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
  8. Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej. Dodatek ten przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
  9. Dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

 

Dodatek motywacyjny

§ 3

  1. Nauczycielom niezależnie od stopnia awansu zawodowego oraz sposobu nawiązania stosunku pracy może być przyznany dodatek motywacyjny w zależności od osiąganych wyników pracy, a w szczególności za:
  2. Nauczycielom niezależnie od stopnia awansu zawodowego oraz sposobu nawiązania stosunku pracy może być przyznany dodatek motywacyjny w zależności od osiąganych wyników pracy, a w szczególności za:
    • 4% minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych ogółu nauczycieli z wyłączeniem dyrektorów. Dodatek motywacyjny może być zwiększony w miarę posiadanych środków.
    • 20% minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dyrektorów szkół.
  3. Dodatek motywacyjny przyznaje się dwa razy w roku – na okres styczeń – sierpień i wrzesień – grudzień.
  4. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczycieli ustala dyrektor szkoły oparciu o uzgodnione z zakładowymi organizacjami związkowymi zasady i kryteria.
  5. Dodatek motywacyjny dla dyrektora ustala – Przewodniczący Zarządu Miasta Koszalina w oparciu o uzgodnione z odpowiednimi strukturami związków zawodowych zasady i kryteria.
  6. Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, terminie wypłaty wynagrodzenia.

 

Dodatek funkcyjny

§ 4

  1. Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości określonej w poniższej tabeli:

Lp.

Stanowisko kierownicze

Miesięcznie w złotych

1.

Przedszkola:

a) dyrektor przedszkola do 4 oddziałów

b) dyrektor przedszkola powyżej 4oodziałów

c) wicedyrektor

 

140-300

160-325

90-200

 

2.

Szkoły (zespoły szkół) wszystkich typów

a) dyrektor szkoły (zespołu szkół) liczącej:

- do 12 oddziałów

- 13-24 oddziałów

- 25 i więcej oddziałów

b) wicedyrektor szkoły (zespołu szkół)

 

 

160-370

280-650

300-700

160-370

 

 

3.

Inne placówki

a) dyrektor centrum kształcenia ustawicznego

b) dyrektor bursy

c) dyrektor młodzieżowego domu kultury

d) dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej

e) dyrektor ośrodka adopcyjno-opiekuńczego ogniska kultury plastycznej, rodzinnego domu dziecka

f) kierownik szkolnego schroniska młodzieżowego, internatu, warsztatu

 

250-700

300-600

160-370

160-370

100-300

 

100-300

 

 

4

Inne stanowiska kierownicze przewidziane w statutach szkół i placówek

100-300

 

  1. Dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielom, którym powierzono obowiązki kierownicze w zastępstwie. W tych przypadkach prawo do dodatku powstaje od pierwszego dnia miesiąca po upływie jednomiesięcznego okresu pełnienia tych obowiązków gaśnie z pierwszym dniem miesiąca następującego po zaprzestaniu pełnienia tych obowiązków.
  2. Dodatek funkcyjny przysługuje również nauczycielowi z tytułu:
    • Sprawowania funkcji opiekuna stażu, w wysokości 30 zł
    • Powierzenia wychowawstwa klasy w wysokości 30 zł
    • Powierzenia funkcji doradcy metodycznego w wysokości 100 zł
  3. Wysokość dodatku funkcyjnego w granicach stawek określonych tabelą ustala dla dyrektorów Przewodniczący Zarządu Miasta Koszalina a dla wicedyrektorów oraz innych nauczycieli uprawnionych dyrektor szkoły uwzględniając między innymi wielkość szkoły, jej warunki organizacyjne, złożoność zadań wynikających z funkcji kierowniczej, liczbę stanowisk kierowniczych szkole, wyniki pracy szkoły.

 

§ 5

  1. Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, jeżeli powierzenie stanowiska nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.
  2. Nauczyciel, któremu powierzono stanowiska kierowniczego na czas określony, traci prawo do dodatku funkcyjnego z upływem tego okresu a w razie wcześniejszego odwołania z końcem miesiąca, którym nastąpiło odwołanie, a jeżeli odwołanie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.
  3. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia z innych powodów obowiązków, do których jest przypisywany ten dodatek, a jeżeli zaprzestanie pełnienia obowiązków nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.
  4. Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

 

Dodatek za warunki pracy

§ 6

  1. Nauczycielowi przysługuje dodatek za warunki pracy z tytułu pracy w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach określonych w odrębnych przepisach.
  2. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust.1 uzależniona jest od:
    • Stopnia trudności, uciążliwości oraz szkodliwości dla zdrowia realizowanych prac lub zajęć,
    • Wymiaru czasu pracy realizowanego w warunkach, o których mowa w ust. 1.

 

§ 7

  1. Nauczycielom prowadzącym zajęcia w warunkach trudnych przysługują dodatki w wysokości określonej procentowo do stawki wynagrodzenia zasadniczego:
    • Nauczycielom praktycznej nauki zawodu w szkołach specjalnych – 20%,
    • Nauczycielom prowadzącym zajęcia dydaktyczne w szkołach przysposabiających do pracy zawodowej -5 %
    • Nauczycielom prowadzącym zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim – 20%
    • Nauczycielom prowadzącym zajęcia dydaktyczne i wychowawcze w specjalnych przedszkolach, w szkołach specjalnych oraz prowadzących indywidualne nauczanie dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego – 20%
    • Wychowawcom w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych – 20%
    • Nauczycielom prowadzącym zajęcia grupowe i indywidualne wynikające z realizacji zadań diagnostycznych, terapeutycznych, doradczych i profilaktycznych młodzieżą i dziećmi niepełnosprawnymi, upośledzonymi w stopniu głębokim, z zaburzeniami zachowania, zagrożonymi niedostosowaniem społecznym, uzależnieniem oraz ich rodzicami lub opiekunami w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz w innych poradniach specjalistycznych – 5%
  2. Dodatek za trudne warunki pracy przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany oraz w okresie nie wykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego, chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej.
  3. Dodatki za trudne warunki pracy, określone w ust. 1 wypłacane są w całości, jeżeli nauczyciel realizuje w takich warunkach cały obowiązujący go wymiar zajęć oraz w przypadku, gdy nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze, realizuje w tych warunkach obowiązujący go wymiar zajęć. Dodatki wypłaca się w odpowiedniej części, jeżeli nauczyciel realizuje w trudnych warunkach tylko część obowiązującego wymiaru lub jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć.
  4. Nauczyciele wykonujący zadania doradcy metodycznego, zatrudnieni w szkołach za pracę, w których przysługuje dodatek za trudne warunki pracy, realizujący obowiązujący ich wymiar godzin w takich warunkach otrzymują ten dodatek w takiej części, w jakiej realizowany przez nich wymiar godzin zajęć pozostaje do obowiązującego w tej szkole wymiaru godzin zajęć.
  5. Nauczycielom i wychowawcom:
    • Prowadzącym zajęcia dydaktyczne lub wychowawcze w warunkach określonych w § 7 ust. 1 pkt -6 z dziećmi młodzieżą, których rodzaj i stopień niepełnosprawności został określony w § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 26 stycznia 1998 roku w sprawie stanów zdrowia oraz szczegółowych zasad warunków trybu wydawania zaświadczeń będących podstawą uzyskiwania zasiłku pielęgnacyjnego dla dzieci (Dz.U. nr 15 poz. 70)
    • Prowadzącym zajęcia w szkołach (klasach), w klasie lub grupie wychowawczej z upośledzonymi umysłowo w stopniu lekkim, w których znajduje się, co najmniej jedno dziecko z niepełnosprawnością określoną w ust. 5 pkt 1 a w przypadku, gdy w takiej klasie lub grupie wychowawczej znajduje się dziecko upośledzone umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym, pod warunkiem, że zajęcia dydaktyczne prowadzone są wg odrębnego programu nauczania obowiązującego w tego typu szkole specjalnej a zajęcia wychowawcze wg odrębnego programu opracowanego przez wychowawcę przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy w wysokości przysługującej za trudne warunki pracy podwyższony o 10 %.
  1. W razie zbiegu tytułów do dodatku za trudne warunki pracy i za uciążliwe warunki pracy przysługuje nauczycielowi prawo do jednego wyższego dodatku.
  1. Dodatki za trudne i uciążliwe warunki pracy wypłaca się z dołu.
  2. Nauczycielom pracującym w warunkach szkodliwych dla zdrowia przysługuje z tego tytułu dodatek w wysokości:

·        Przy pierwszym stopniu szkodliwości – 1 % miesięcznie minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania.

·        Przy drugim stopniu szkodliwości – 2 % miesięcznie minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania

·        Przy trzecim stopniu szkodliwości – 3 % miesięcznie minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania.

  1. Wykaz prac wykonywanych przez nauczycieli w warunkach szkodliwych dla zdrowia oraz szczegółowe zasady wypłacania dodatku za te prace określają odrębne przepisy.

 

Wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz za godziny doraźnych zastępstw za zajęcia dodatkowe oraz zasady przyznawania i wypłacania wynagrodzenia dodatkowego.

 

§ 8

  1. W szczególnych wypadkach podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania w szkołach lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, nauczyciel może być zobowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć ¼ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym ½ tygodniowo obowiązującego wymiaru godzin zajęć.
  2. Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
  3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela z uwzględnieniem dodatków za warunki pracy.

 

§ 9

  1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową ustala się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkami za warunki pracy) prze miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych nauczyciela.
  2. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa  w ust. 1 uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, ze czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełna godzinę.
  3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwione nieobecności w pracy. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy traktuje się jak godziny faktycznie odbyte.
  4. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar określony w Karcie Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru ( lub ¼, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu nie może być jednakże większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.
  5. Nauczycielom przysługuje wynagrodzenie dodatkowe:
    • Za organizowanie i przygotowanie przez nauczycieli praktycznej nauki zawodu stanowisk pracy niezbędnych dla prawidłowej realizacji zadań produkcyjnych lub zajęć praktycznych w wysokości 2% miesięcznie minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania
    • Za kierowanie i ocenę prac dyplomowych przygotowania zawodowego w szkołach zawodowych –jak za 5 godzin ponadwymiarowych.
  6. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz za zajęcia dodatkowe wypłaca się z dołu.
  7. Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnych zastępstw ustala się tak, jak za jedną godzinę ponadwymiarową.

 

Nagrody

§ 10

  1. W budżecie miasta Koszalina tworzy się fundusz nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze w wysokości 1% planowanego rocznego osobowego funduszu wynagrodzeń.
  2. Fundusz nagród w wysokości 80% przekazywany jest bezpośrednio do budżetów przedszkoli, szkół i placówek z przeznaczeniem na nagrody dyrektora.
  3. Fundusz nagród w wysokości 20% przeznacza się na Nagrody Prezydenta. Organ prowadzący szkoły może dokonać zwiększenia funduszu nagród z przeznaczeniem na Nagrody Prezydenta.

 

§ 11

1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie maja przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku – Karta nauczyciela oraz przepisy Kodeksu Pracy.

 

 

 

 

Wytworzył:
Joanna Dorota
Udostępnił:
Urszula Lewczuk
(2004-04-14 11:31:39)
Ostatnio zmodyfikował:
Urszula Lewczuk
(2004-04-14 11:36:42)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki